Comparing prices, bulk vs. smaller containers & Weekly Meal Plan, September 29, 2014

Weekly Menu Plan May 2013

I think we are done traveling, for a few weeks at least, and I am looking forward to being home a bit more.  This week was supposed to be fairly open.  Olaf’s parents are going out of town at the end of the week, so he gets to come stay with us.  🙂  George and Jack do not know that yet or else that would be all I hear between now and then.

Due to the change in schedule, I have the beginning half of the week containing “Kid Free Days”.  So much was planned, of which I have not gotten any done.

Why?

  1. My flat tire last week could not get replaced till the middle of this week, due to all the farmers needing work done on their machines.  Hey, it is harvest season.  What do you expect?  I could have gone out of town to have it done, but there is something to be said about saving an hour’s worth of driving time and having someone in Small Town do it.  I will have to leave it, but at least I can walk home and catch a ride back.
  2. Another morning was taken up by a repair my husband’s car needs to have done.  This one has to be done in Big Town at the dealership.  Since we were going to be there anyway, I scheduled Jack for a doctor’s appointment.  Perhaps we can get some shopping in during the inspection and a little afterwards before taking him back to school.
  3. Last Friday I sat down and called, and called, and called.  I was calling contractors in hope of finally finding someone to do work on our house.  It has turned into a situation where we want to have work done, we have the plans for it, but no one to actually do the work.  At the start of the day Friday, I was looking for a brick wall to bang my head on – it would have been more productive than the calls I was making.  By the end of the day, I had two contractors stop by and 4 more schedule for this week.  2 more are supposed to call today to set up times to stop by.  I am praying that at least 2 call us back with quotes and a quick time frame in which to do the work.  Also hoping their numbers are closer to home base than way out in left field.

What started off as a fairly blank week on the calendar is now filled with penned in appointments and reminders of places to be.  So glad the menu was already planned and printed off.

IMG_20140620_130807348

 

In the photo above I wanted to share an example of where buying in bulk was more expensive.  This is not always the case, but a good example of how you need to pay attention instead of assuming one is better than the other.

We were getting ready to run out of black pepper.  I added it to the list for the discount grocery store I was going to stop by, knowing they had it in large containers.  When I stopped by the next time I grabbed a bottle.  That same day, I also happened to go by IGA where I saw the salt & pepper pair in the $1 section.  I went ahead and picked them up, as I was looking for something to add to our camping supplies.

Once I got home I did the math and found out that it was actually cheaper to buy the pepper in the small container rather than the large one.  It also creates more waste.  Kind of a catch 22.  Next time, however, I will use the price of the small container as the “price to beat” when looking for a larger (and less wasteful) alternative.

And in case you are not sure how to find comparable prices for different sized containers, use this equation:

price of container divided by the number of ounces in the container = price per ounce

You will then be able to compare them on equal footing price wise.

Large container – $6.72 / 13 ounces = $.51 per ounce

Smaller (pepper only, so half the price of the pair) container – $.50 / 1.25 ounces = $.40 per ounce

To make the amounts the same, I would have to buy 10.4 of the smaller containers, costing me only $4.16.  (13oz/1.25 oz = 10.4 x $0.5 per small container = $4.16)

This would have resulted in a savings of $2.56 over the larger container.   ($6.72 – $4.16 = $2.56)

Of course, I would have then also had 10.4 containers of salt … but that is for an issue for a different day.  🙂

Breakfast:

  1. Traveling
  2. Cereal
  3. Cereal
  4. Zucchini Muffins
  5. Shakes
  6. Cream of Wheat, fruit
  7. Eggs, Toast, Fruit

Lunch:

  1. Traveling
  2. Pizza
  3. Sandwiches, apples, chips
  4. TBD
  5. Salad
  6. Sandwiches
  7. Try New Recipe


Supper:

  1. Watermelon
  2. Breakfast For Supper – scrambled eggs, grits, fried salami
  3. Tangy Black Bean Soup, bread
  4. Pizza
  5. Red Lentil Soup, bread
  6. Left overs
  7. Chinese BBQ Pork, broccoli slaw, corn

 

Linked up with OrgJunkie.

For more ideas also check out This Week For Dinner.

Also check out Confessions of a Homeschooler’s September’s Monthly Meal Plan.

 

a-wise-woman-builds-her-home

This post contains affiliate links.